ــیɪʀᴀɴɪایرانــ

ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی

ــیɪʀᴀɴɪایرانــ

ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی

ــیɪʀᴀɴɪایرانــ

خرید انواع ننو و تخت و تاب درختی از طریق کانال تلگرامی ما به آدرس: Http://t.me/nanumarket

logo-samandehi
از بازدید کنندگان محترم دعوت میشود تا در صورت تمایل، بعد از عضویت در سایت بیان ، در این بلاگ به عنوان نویسنده شروع به کار کنند. برای این امر،کافیست در بخش دعوت به نویسندگی تنها نام کاربری خود را همراه با مشخصات فردی ارسال کنید.
در حال بارگزاری موتور جست و جو
برای شنیدن آهنگ نابرده رنج احسان خواجه امیری روی دکمه زیر کلیک کنید.
آخرین نظرات
کد لوگوی ما در جعبه پایین


۸ مطلب در مرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

جواب پرسش ادبی آیه 10 سوره فتح

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ الَّذِینَ یُبَایِعُونَکَ إِنَّمَا یُبَایِعُونَ اللَّـهَ یَدُ اللَّـهِ فَوْقَ أَیْدِیهِمْ ۚ فَمَن نَّکَثَ فَإِنَّمَا یَنکُثُ عَلَىٰ نَفْسِهِ ۖ وَمَنْ أَوْفَىٰ بِمَا عَاهَدَ عَلَیْهُ اللَّـهَ فَسَیُؤْتِیهِ أَجْرًا عَظِیمًا 

سوره فتح/10

در باب مرفوع بودن ضمیر ها در کلمه "علیه" در آیه 10 سوره مبارکه فتح چند دلیل بیان شده :

1) برخی آنرا از باب اعراب به جوار در قرآن کریم دانسته اند . توضیح آنکه التقاء ساکنین در "علیه الله " موجب می شود که ضمیر "ه" حرکت بپذیرد اما اینکه چرا حرکت کسره نمی پذیرد باید گفت که کسره اجباری نیست، بلکه باید حرکت بدهیم. در نتیجه (الله) مرفوع و (علیه)  که همجوار آن است مرفوع شده است .البته نه این‌که همه جا، علت، مجاورت باشد، این در جایی است که دلیل دیگری موجود نباشد. قاعده مجاورت در این کتب بحث شده : در کتاب «بدیع القرآن» ابن ابی الاصبع مصری و در «کشاف» زمخشری، در « طراز» حمزه علوی و در « صناعتین» ابوهلال عسکری.

2) اما غالبا علت این موضوع را (تفخیم : بزرگ گردانیدن ) بیان می کنند و می گویند ضمیر- یعنی ضمیر "ه" در "علیه" - قبل از نام «اللّه‏» قرار گرفته لذا ضم آوردن برای تفخیم و درشت تلفظ شدن کلمه الله است و در ثانی موضوع مورد بحث آیه نیز بحث از عهد خداوند و وفای او به عهد خویش است. هر دو موضوع اقتضای تفخیم دارد و بدان جهت که ضمه با تفخیم مناسبت دارد و ضمه سنگین ترین حرکت است لذا ضمیر"ه" مرفوع گردیده است . برای توضیحات بیشتر به کتاب تجوید استدلالی شیخ عبدالحسین فاضل گرّوسی مراجعه کنید.

فیلم آموزشی چگونگی تغییر رنگ و اندازه اسکرول بار!

برای یاد گرفتن تغییر رنگ اسکرول بار (همان دکمه در سمت راست صفحه، که صفحه را بالا پایین میکند)، فیلم آموزشی زیر را تماشا کنید:

برای دیدن فیلم با کیفیت اصلی بر روی گزینه دریافت کلیک کنید.

ساختن دکمه برگشت به بالای صفحه (+فیلم آموزشی)

بسم الله الرحمن الرحیم.

بی مقدمه برای ساختن دکمه "رفتن به بالای صفحه" فیلم آموزشی زیر را مشاهده کنید.

(از کد های زیر میبایست استفاده کنید.)

کد زیر را در بخش "ویرایش ساختار قالب فعلی (یا همان html)"، بین <body> و <body/> بچسبانید.

موسیقی از نظر دکتر سید حسین نصر

اولین بار با سید حسین نصر از طریق کتاب جوان و دنیای متجدد آشنا شدم.فارغ از اینکه دکتر نصر که بوده و چه کرده ، بدون تردید در حال حاضر او از متفکران بزرگ جهان اسلام محسوب میشود .
او نماینده برجسته مکتب سنت گرایی و حکمت خالده است، البته اینکه سنت گرایی و حکمت خالده چیست فرصت دیگری میطلبد. دکتر سیدحسین نصر هم اکنون استاد دانشگاه جورج واشنگتن و متصدی کرسی مطالعات اسلامی است.

موسیقی در نظر شهید بهشتی

مقدمه
مطلبی‌ که‌ پیش‌ روی‌ شماست‌، حاوی‌ دو گفتار از شهید آیت‌الله‌ دکتر سید محمد حسینی‌ بهشتی است‌. گفتار نخست‌ درباره‌ حرمت‌ موسیقی‌ است‌ که‌ در سالیان‌ حضور ایشان‌ در آلمان (1349ـ1343) به‌ عنوان‌ امام‌ مسجد و مرکز اسلامی‌ هامبورگ و در پاسخ‌ به‌ پرسشی‌ که‌ از ایشان‌ در این‌باره‌ شده‌ ایراد گردیده‌ است‌. ذکر خدمات‌ آن‌ شهید فرزانه‌ در آن‌ دیار فرصتی‌ مبسوط می‌طلبد، اما نکته‌ شایان ‌توجه‌ این‌ است‌ که‌ یکی‌ از برنامه‌هایی‌ که‌ توسط ایشان‌ انجام ‌می‌شد پاسخ‌ به‌ پرسش‌های‌ مسلمانان‌ مقیم‌ اروپا، اعم‌ از ایرانی و غیر ایرانی‌، به‌صورت‌ حضوری‌، مکاتبه‌ای‌ و یا ارسال‌ نوار صوتی‌ بوده‌ است‌ که‌ این‌ گفتار از این‌ قسم‌ آخر است‌.
گفتار دوم‌ درباره‌ تفریح‌ از دیدگاه‌ اسلام‌ است‌. این‌ گفتاربین‌ سال‌های‌ 1349 تا 1357 در اردوی‌ تابستانی‌ مدرسه‌رفاه ایراد شده‌ است‌ و پیش‌ از این‌ نیز توسط بنیاد نشر آثارو اندیشه‌های‌ شهید آیت‌الله‌ دکتر بهشتی در مجموعه ‌مباحث‌ تربیتی‌ ایشان‌ با عنوان‌ نقش‌ آزادی‌ در تربیت‌ کوکان ‌منتشر شده‌ است‌.

رهبری: موسیقی را نجات دهید!

موسیقی را نجات دهید

درخواست من از شما آقایان موسیقی دان ها و افرادی که در این زمینه بسیار مهم صاحب نظر و هنر هستید، این است که احساس مسئولیت کنید و موسیقی را نجات دهید. البته من دلم نمی خواهد مفاهیم با هم مخلوط شود. بعضی از موسیقی دان های سنتی اصیل و ریشه دار، گاهی می گویند که موسیقی قبل از انقلاب دچار ابتذال شده بود؛ ولی در دوران انقلاب الحمدا... آن ابتذال از بین رفت. من این را نمی خواهم بگویم. از دید یک متخصص، همان است که موسیقی دچار ابتذال شده بود. خوشبختانه، به خاطر محدودیت های قهری انقلاب، آن ابتذال ها از پیکر موسیقی فرو ریخت.

پرسش و پاسخ از رهبری درباره موسیقی

سوال:

حضور جناب عالی سلام عرض میکنم و از این که مسائل جوانان را مورد توجّه و دقّت قرار میدهید، از حضورتان سپاسگزارم. نقل است موقعی که زبان از کلام باز می‌ایستد، موسیقی آغاز به سخن میکند؛ با این تفاوت که این زبان نه تنها منبعث از فرهنگی است که از آن برخاسته، بلکه میتواند گستره بسیار وسیعتری را که شامل کلّ دنیا میشود، در برگیرد و به‌عنوان یک زبان بین‌المللی درآید. همان‌طور که کلام میتواند جنبه‌های مثبت و

دوربین مخفی با مجری صدا وسیما

دوربینهای مخفی ممکن هست هر کسی رو غافلگیر کنند .یکی از این افراد مجری صدا وسیما ،محمود شهریاری هست که به طور ناگهانی وارد ماجرایی خطرناک میشود...